Визначення видів кісток та частини скелета, до яких вони належать.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Скелет голови (череп) Череп людини складається з 2 відділів:

мозковий — утворений 8 кістками (парні скроневі та тім'яні кістки, непарні лобова, потилична, клиноподібна та решітчаста; лицьовий — утворений 15 кістками (парні верхньощелепні, носові, слізні, виличні, піднебінні, нижньоносові, а також непарні нижньощелепна, леміш, під'язикова). Потилична кістка має великий потиличний отвір, через який порожнина черепа з'єднана із спинномозковим каналом. У скроневій кістці є отвір зовнішнього слухового проходу. У кістках основи черепа є також дрібні отвори, через які проходять черепно-мозкові нерви та кровоносні судини.

Скелет тулуба Скелет тулуба людини складається з 2 частин — хребет та грудна клітка.

Хребет людини утворений 33-34 хребцями, поділеними на 5 відділів:

шийний відділ (7 хребців) — перший хребець (атлант) з'єднує хребет з черепом; грудний відділ (12 хребців) — від кожного хребця відростає пара ребер; поперековий відділ (5 хребців) крижовий відділ (4-5 хребців) — хребці зрослись в одну кістку куприковий відділ (4-5 хребців) Кожен хребець складається з тіла та дуги, від якої відходять декілька відростків. Тіло хребців і дуги складають хребцеві отвори, які утворюють хребетний канал, де міститься спинний мозок. Хребці з'єднуються між собою за допомогою волокнистого хряща, що надає хребту гнучкості та еластичності.

Грудна клітка утворена ребрами та грудниною. Людина має 12 пар ребер, з яких перші 7 пар з'єднані безпосередньо з грудниною, наступні 3 прикріплюються до хрящів вищих ребер, а останні 2 пари розташовані вільно. Груднина розташована попереду грудної клітки і виконує важливу функцію — скріплює ребра між собою.

Скелет кінцівок Людина має 2 пари кінцівок — пару верхніх та пару нижніх. Верхні кінцівки називаються руками, а нижні — ногами.

Скелет верхніх кінцівок складаються з 2 частин:

пояс верхній кінцівок — утворений парними кістками лопаток та з'єднаних з ними ключицями; вільні верхні кінцівки — утворені з 3 відділів: плече — утворене плечовою кісткою, з'єднаною з лопаткою; передпліччя — утворене ліктьовою та променевою кістками; кисть — утворена кістками зап'ястка, п'ястка та фаланг пальців руки. Скелет нижніх кінцівок складається з 2 частин:

пояс нижніх кінцівок — утворений парними тазовими (зрослі лобкові, сідничні та клубові кістки) та крижовою кістками; вільні нижні кінцівки — утворені з 3 відділів: стегно — утворене стегновою кісткою; гомілка — утворена великою та малою гомілковою кістками; стопа — утворена кістками заплесна (разом з п'ятковою кісткою), плесна та фаланг пальців ноги.