Визначення на муляжі топографії нирок та проекції їх на скелет.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Як відомо, обидві нирки лежать на задній стінці черевної порожнини з боків хребта на висоті останніх двох грудних і двох або трьох поперекових хребців, при чому права нирка розташована трохи нижче лівої і верхні їх полюси лежать ближче один до одного, ніж нижні.

Вони оточені забрюшинной клітковиною, З якої частина у вигляді пластинки стає більш щільною і утворює особливу ниркову фасцію (f. Gerot'a subperitonealis), що розділяє на два листки: задній (fascia retrorenalis Zuсker-каndl'я) і передній (fascia praerenalis Toldt'a) між якими лежить нирка серед жирової клітковини (capsula adiposa), пронизаної пластинками сполучної тканини, що йдуть від фіброзної капсули нирки до Геротовой фасції.

Ліва нирка, Будучи на більшому протязі, ніж права, прикрита ободової кишкою і будучи укріплена предпочечним листком фасції солідніше, фіксована в своєму ложі міцніше, ніж права. Більшому зміцненню лівої нирки сприяє ще та обставина, що ліва надниркова вена впадає безпосередньо в ниркову вену, що допомагає також утримання цієї бруньки на місці. Цим частково потрібно пояснити те спостереження клініцистів, що ліва нирка рідше опускається, ніж права.

У своєму ложі нирки утримуються, згідно класичним дослідженням Волкова і Деліціна, Головним чином, завдяки певному внутрішньочеревної тиску, хоча у фіксації нирок беруть участь очеревина, Геротова фасція, ниркові судини і жирова капсула. Всякі моменти, які викликають зменшення внутрішньочеревного тиску (якось розтяг черевного преса, швидке і значно схуднення, просте ослаблення тонусу черевного преса) сприяють опускання нирок.

Це є цілком можливим з причини того, що судинна ніжка нирки може розтягуватися, а ниркова фасція, яка оточує жирову капсулу, абсолютно відкрита донизу, а тому й не може надати протидії нирці, що має схильність опуститися. Означення респіраторні руху нирок фізіологічно спостерігаються в межах 3-4 сант., При чому вони робляться клінічно особливо ясними при значному патологічному збільшенні нирок

Будучи розташовані в такому відділі черевної порожнини, Який прикритий кістковим скелетом грудної клітини, а також маючи позаду товстий шар поперекових м'язів, а спереду наповнений кишечник, нирки в нормальному стані зовсім не піддаються клінічному дослідженню.

Хоча раніше клініцисти (Gerhard t, Vierordt та ін) робили спробу перкутіровать нормальні нирки, і в старих підручниках з діагностики можна зустріти виклад методики перкусії, але останнім часом ці спроби зовсім залишені.

Виперкутіровать нирку через потужний шар м'язів представляється неможливим, у чому легко переконатися після операції видалення нирки і при ектопії нирок - перкуторний звук на стороні, де нирка збережена нічим не відрізняється від звуку на стороні без нирки. Останнім часом Edens знову підняв питання про перкусії нирок. Він стверджує, що при перкусії з боків хребта на відстані 7-8 сант. осторонь нижче нижньої межі тупості печінки праворуч і нижче задненижней кордону тупості селезінки зліва, можна знайти при наповненій газом товстій кишці зону тимпанического звуку, яка у хребта переходить в притуплення, обумовлене нирками.