Дихальна система, органи дихальної системи. Ніс, будова, приносові пазухи, функції носа.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дихальна система забезпечує насиченя організму киснем і виведення вуглекислоти.

До органів дихання належать:

1. Носова порожнина.

2. Гортань.

3. Трахея.

4. Бронхи.

5. Легені.

В дих. с-мі виділяють повітроносні шляхи (носова порожнина, гортань, трахея, бронхи) та дихальну частину (респіраторний відділ), що представлена паренхімою легень, в альвеолах легень відбувається газообмін між повітрям і кров'ю.

Дихальні шляхи можна поділити на верхні (нос.порож., носоглотка, ротоглотка) та нижні (гортань, трахея, бронхи).

Дихальні шляхи – це система трубок, які мають хрящову основу, а слизова оболонка містить миготливий епітелій. Хрящова основа попереджує спадання стінок дих. шляхів, а миготливий епітелій виводить назовні разом із слизом сторонні частинки, що потрапляють в організм із повітрям.

Зовнішній ніс має основу, корінь, спинку, кінчик і крила. Він сполучається із зовн. середовищем через ніздрі.

Порожнина носа (внутр. ніс) виконує ф-ції проведення повітря і є органом нюху. Тут повітря зволожується, очищується, зігрівається.

Перегородкою носова порожнина ділиться на 2 половини, які мають вхідний отвір (грушоподібний) і вихідний (хоани).

Перегородка становить медіальну стінку порожнини носа. Є ще латеральна, верхня і нижня стінки. Вони утворені кістками і хрящами і вистелені слиз. оболонкою. Найбільшими хрящами є хрящ перегородки носа. Бічні хрящі та крилоподібні хрящі, що утворюють крила носа.

Із латеральної стінки звисають 3 носові раковини: верхня, середня і нижня. Між цими раковинами знаходяться носові ходи: верхній носовий хід (між верхньою і середньою раковинами), середній носовий хід (між середньою і нижніми раковинами), нижній носовий хід (між нижньою носовою раковиною і твердим піднебінням).

У кожний із цих носових ходів відкриваються пазухи повітроносних кісток, а саме: у верхній – задні та середні комірки решітчастої кістки і пазуха клиноподібної кістки, в середній – передні комірки решітчастої кістки, лобова і гайморова пазухи (пазуха верхньої щелепи) пазухи, в нижній – носослізний та різцевий канали.

Ділянка порожнини носа, яка відповідає верхньому носовому ходу, є нюховою. Тут закладені нервові закінчення нюхового нерва – нюхові клітини, які становлять рецептор нюхового аналізатора. Середній і нижній носові ходи є дихальними.