Лазертерапія

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Визначення

Лазертерапія - особливий вид світлового випромінювання одержаних за допомогою оптичних квантових генераторів лазерів. В основі будови цих приладів лежить новий спосіб генерації та посилення радіохвиль з використанням явища індукованого випромінювання.

Особливості лазерного опромінювання

Лазерне опромінювання має свої особливості:

1) монохроматичність (наявність У спектрі джерела хвилі оптичного діапазону однієї довжини);

2) когерентність (випромінювання співпадаючих за частотою і фазою електромагнітних коливань що посилюють одне одного);

3) паралельне, а не радіальне поширення випромінювання що забезпечує незначні його втрати за рахунок малого кута розходження та розсіювання променів;

4) можливість отримання великої енергетичної щільності;

5) добре оптична фокусування випромінювання;

6) поляризованість випромінювання.

Апарати

Випускаються декілька типів лазерів: твердотілі, газові, рідинні, напівпровідникові. Вони можуть бути різної потужності.

У фізіотерапії використовують малопотужні гелієво-неонові лазери типу ЛГ-75, ОКГ-12, ЛГ-36, що працюють у безперервному режимі.

Біологічний вплив

Біологічний вплив променів лазера визначається їх фізичними параметрами ( характером і потужністю випромінювання , експозицією та ін . ), а також фізико - хімічними властивостями і фізіологічним станом тканин ( пігментація , кровопостачанння , теплопровідність тощо ) . Найбільше вивчено дію лазерного випромінювання великої потужності , яке застосовується для руйнування пухлин , розтину тканин «світловим скальпелем», «приварювання» сітківки тощо. Механізми його впливу пов'язують із термічним чинником ушкодження тканин , шо нагадує опік , і механічним ефектом, який веде до підвищення внутрішньотканинного тиску і утворенню «ударної хвилі» . Крім того , в тканинах утворюються ендотоксини , виникають процеси іонізації , наведення електромагнітних полів. Значно менше вивчено дію на організм і механізм дії лазерного опромінювання малої потужності ( низької інтенсивності ) , яке використовується у фізіотерапії . Експериментальні дослідження свідчать про активацію ферментів ( каталази ) , біоелектричних процесів у тканинах, про енергетичну перебудову внутрішньомолекулярних комплексів, деполяризацію клітинних мембран . Ці первинні ефекти стимулюють обмін речовин , регенерацію епітеліальної та кісткової тканин, периферичногo нервового волокна .

Показання

- прискорення загоєння трофічних виразок, ранової поверхні;

- прискорення загоєння виразкових та інших дерматозів;

- лікування опіків і різних уражень слизової оболонки;

- радикуліт, неврит, невралгія;

- ендартеріїт;

- бронхіальна астма;

- переломи кісток;

- тонзиліт, отит.

Протипоказання

Загальні до використання фізіотерапії.

Відчуття пацієнта

Під час процедури хворий може нічого не відчувати або відчувати на місці опромінювання дуже слабке тепло.