Промацування поверхневих жувальних м’язів, груднинно-ключично-соскоподібного м’яза, м’язів черевного преса.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Жувальний м'яз (т. masseter) має вигляд товстої чотирикутної пластинки, розташований у привушній ділянці, прикриває зовні гілку нижньої щелепи (рис. 143). За розташуванням м'язових пучків жувальний м'яз складається з двох частин: поверхневої частини (pars superficialis) і глибокої частини (pars profunda).

Початок: поверхнева частина – починається широким товстим сухожилком від нижнього краю виличної кістки і передніх двох третин виличної дуги, м'язові пучки прямують вниз і назад: глибока частина – від нижнього краю задньої третини виличної дуги і від усієї внутрішньої поверхні виличної дуги, м'язові пучки прямують вертикально вниз.

Прикріплення: поверхнева частина м'яза прикріплюється до жувальної горбистості нижньої щелепи, а глибока частина – до бічної поверхні вінцевого відростка нижньої щелепи.

До зовнішньої поверхні жувального м'яза прилягає її щільна фасція. Позаду від жувального м'яза розташована привушна слинна залоза. Вивідна протока цієї залози проходить горизонтально но зовнішній поверхні поверхневої частини жувального м'яза на рівні між її верхньою і середньою третинами.

Функція: жувальний м'яз піднімає нижню щелепу, притискаючи з великою силою нижні кутні зуби до верхніх кутніх зубів; поверхнева частина м'яза бере участь у висуванні нижньої щелепи вперед.

Кровопостачання: жувальна артерія і поперечна артерія лиця.

Скроневий м'яз (т. temporalis) займає всю скроневу ямку, а знизу переходить у вузький потужний сухожилок.

Початок: від зовнішньої поверхні тім'яної кістки нижче від нижньої скроневої лінії, скроневої поверхні лобової кістки, великого крила клиноподібної кістки і луски скроневої кістки, а також від внутрішньої поверхні скроневої фасції.

Прикріплення: передні пучки скроневого м'яза розташовані вертикально, а задні – майже горизонтально; знизу ці пучки переходять у короткий товстий і вузький сухожилок, що прикріплюється до вінцевого відростка нижньої щелепи.

Функція: піднімає нижню щелепу, притискаючи в основному нижні передні зуби до верхніх (акт кусання); задні пучки м'яза тягнуть назад висунуту вперед нижню щелепу.

Кровопостачаїтя: поверхнева і передня глибока скроневі артерії.

Присередній крилоподібний м'яз (т. pterygoideus medialis) має вигляд товстої чотирикутної пластинки, розташований у підскроневій і крилоподібній ямках, прилягає до внутрішньої поверхні гілки нижньої щелепи.

Початок: від стінок крилоподібної ямки і крилоподібного відростка клиноподібної кістки.

Прикріплення: пучки м'яза проходять зверху вниз, вбік і назад та прикріплюються до крилоподібної горбистості на внутрішній поверхні кута нижньої щелепи. Функція: піднімає нижню щелепу і висуває її вперед. Кровопостачання: верхньощелепна і лицева артерії. Бічний крилоподібний м'яз (т. pterygoideus lateralis) товстий і короткий, розташований у підскроневій і крилоподібній ямках. Волокна м'яза орієнтовані горизонтально в передньозадньому напрямку. М'яз має дві головки – верхню головку (caput superius) і нижню головку (caput inferius).

Початок: верхня головка починається від верхньощелепної поверхні і підскроневого гребеня великого крила клиноподібної кістки, нижня головка – від зовнішньої поверхні бічної пластинки крилоподібного відростка клиноподібної кістки.

Прикріплення: обидві головки м'яза об'єднуються, пучки м'яза направляються назад і вбік, прикріплюються до крилоподібної ямки і передньої поверхні шийки нижньої щелепи, суглобової капсули і суглобового диска скронево-нижньощелепного суглоба. Між двома головками м'яза проходять щічний нерв і щічна артерія.

Функція: бічний крилоподібний м'яз при однобічному скороченні зміщає нижню щелепу в протилежний бік, при двобічному скороченні висуває її вперед. Одночасно відтягається вперед суглобова капсула і суглобовий диск скронево-нижньощелепного суглоба.

Глибока частина розпочинається від задньої третини виличної дуги та прямує до бічної поверхні вінцевого відростка нижньої щелепи. Грудинно-ключично-соскоподібний м'яз (кивальний м'яз, лат. m.sternocleidomastoideus) — м'яз шиї, що кріпиться двома частинами до рукоятки груднини й груднинного кінця ключиці, піднімається догори назад і дещо назовні; прикріплюється до соскоподібного відростка скроневої кістки і бічного відрізка верхньої каркової лінії.

М'язи черевного преса є основою сили і потужності людини. Всякий раз, коли людина намагається щось підняти, нахиляється або повертає тулуб, переносить тяжкості або намагається зберігати рівновагу тіла, він використовує м'язи черевного преса і як безпосереднє джерело фізичної сили, і як засіб передачі зусилля від інших м'язів свого тіла. p> Добре розвинені м'язи черевного преса - це необхідна умова гарної постави і здорової попереку. Черевний прес, крім того, є запорукою фізичної краси. Про всякому людині, що має добре розвинені м'язи черевного преса, можна сказати, що він вже знаходиться на шляху до гарного тіла. І мільйони доларів, щорічно витрачаються на "маніакальне захоплення накачуванням черевного преса", підтверджують прагнення багатьох людей зберігати цю частину свого тіла в привабливому і фізично розвиненому стані. Оскільки м'язи черевного преса є основою здоров'я та краси, надмірне захоплення фізичним розвитком саме цієї групи м'язів стає цілком зрозумілим. br clear=all> 1. М'язи живота і черевної прес В

М'язи бічної стінки живота:

Зовнішній косий м'яз живота , є м'язом черевного преса; скорочуючись з одного боку, обертає тулуб в протилежну сторону; двостороннє скорочення при укріпленому тазі тягне грудну клітку і згинає хребетний стовп.

Внутрішній косий м'яз живота , є м'язом черевного преса; скорочуючись з одного боку, обертає тулуб у свій бік. p> Поперечний м'яз живота , є м'язом черевного преса; уплощает стінку живота, зближує нижні відділи грудної клітини.

М'язи середньої черевної стінки:

пряма м'яз живота;

пірамідальна м'яз.

Обидві м'язи, пряма і пірамідальна, укладені в піхву прямого м'яза живота, яке утворюється апоневрозами широких м'язів живота. Дія: є частиною черевного преса, нахиляють тулуб спереду; пірамідальні м'язи, крім того, натягують білу лінію живота. p> Широкі і довгі м'язи черевної стінки є м'язами тулуба і обумовлюють наступні руху:

опускають ребра;

беруть участь в акті дихання;

змінюють положення хребетного стовпа;

забезпечують скорочення всіх м'язів (крім поперечної);

тягнуть грудну клітку донизу - хребетний стовп нахиляється кпереди;

при односторонньому скороченні відбувається бічне згинання хребетного стовпа.

При односторонньому скороченні зовнішнього косого м'яза хребетний стовп обертається убік