Скелет нижньої кінцівки: скелет тазового пояса, таз у цілому, статеві відмінності

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Скелет нижньої кінцівки склад. з тазового пояса і вільної кінцівки.

До пояса належить парна масивна тазова кістка. До 16 років вона склад. з окремих кісток: клубової, лобкової та сідничної. Після 16 років вони зростаються своїми тілами і у цьому місці формують кульшову суглобову западину, куди входить головка стегнової кістки.

Клубова кістка – склад. з тіла і крила, яке закінчується гребенем. На тазовій поверхні крила є заглибина – клубова ямка, а позаду неї – вушкоподібна суглобова поверхня для зчленування з поверхнею крижової кістки.

Сіднична кістка – має тіло і гілку, яка утвор. сідничний горб. Вище від гоба – сіднична ость. Над ость – велика сіднична вирізка, під остю – мала сіднична вирізка.

Лобкова кістка – має тіло, верхню та нижню гілку. У місці, де гілки переходять одна в одну, утвор. суглобова поверхня лобкового симфізу.

Тазовакістка.jpg

Тіла всіх трьох кісток обмежовують затульний отвір.

Кістки тазового поясу з’єднані з крижовою кісткою малорухомим парним крижово-клубовим суглобом. Спереду утворюється непарний на півсуглоб – лобковий симфіз, у якому лобкові кістки з’єднані між собою за допом. хряща, у товщі якого є невелика щілина, заповнена рідиною.

Таз утворений тазовими та крижовою кістками, куприком та їх зчленуваннями.

Розрізняють малий і великий таз. Межею між ними є погранична лінія (від мису по дугоподібних лініях клубових кісток, потім по верхніх гілках лобкових кісток і верхньому краю лобкового симфізу).

Великий таз утворений крилами тазових кісток. Слугує опорою для внутр.. органів черевної порожнини.

Малий таз утворений тазовими поверхнями крижової кістки і куприка, сідничними та лобковими кістками. Містить сечовий міхур, прями кишку, внутр.. статеві органи.

Жіночий таз ширший і коротший, ніж чоловічий. Під лобковий кут тупий (у чоловіків гострий), крижова кістка коротка, широка, плоска.