Відмінності між версіями «Душі»
Рядок 88: | Рядок 88: | ||
==Голчастий душ== | ==Голчастий душ== | ||
[[Файл:1048c0fa2a.jpg]] | [[Файл:1048c0fa2a.jpg]] | ||
+ | [[Файл:Mokr.jpg]] | ||
==Висхідний душ== | ==Висхідний душ== |
Версія за 10:03, 3 квітня 2019
Визначення
Душ - водолікувальна процедура, під час якої на тіло людини спрямовують під тиском один або багато струменів води за допомогою спеціального пристрою - душової кафедри.
Апарат
Спеціальний пристрій -душової кафедри
Діючий фактор
Температурне і механічне подразнення шкіри
Класифікація
Розрізняють такі види душу: дощовий, голчастий, висхідний, циркулярний, струминний (душ Шарко), віялоподібний та шотландський.
Стимулюючий душ проводять рухомим великим струменем води, що викидається під тиском 2-3 атм з гумового шланга ( через металевий наконечник), закріпленого на панелі кафедри.
Цей душ є найбільш енергійною водолікувальною процедурою, в якій поєднується інтенсивна дія тиску і температура води.
Пацієнт, роздягнувшись і змочивши голову та лице холодною водою, стає навпроти кафедри на відстані 3-3,5 м. спиною до медичної сестри, яка проводить душ.
Віялоподібний душ - різновид струминного, коли за допомогою спеціальної лопаточки струменеві надають форму віяла.
Шотландський душ ( душ змінної температури). Поверхня тіла пацієнта підлягає поперемінне протягом 30-40 с дії гарячого, а потім 15-30 с холодного ( +25...+10°С) струменя води . Зі збільшенням числа процедури різницю температури води в різних шлангах збільшують, і вона може становити +30...+53°С. Цей душ, як загальний, так і місцевий, проводять щоденно або через день. На курс лікування призначають 15-20 процедур тривалістю 2-3 хв.
Дощовий душ являє собою трубчастий кронштейн, розміщений на висоті 2 м. від підлоги, на вільному кінці якого під кутом 45°С на різьбі закріплено сітку у вигляді садової лійки. Вода з численних отворів сітки витікає у вигляді розсіяного потоку дрібних струменів і падає на тіло пацієнта у вигляді дощу.
Голчастий душ отримують за допомогою сітки, подібної до сітки дощового душу, але в кожний отвір сітки вгвинчують металеві трубочки зі звуженим діаметром. Тонкі струмені цього душу викликають відчуття, що нагадує слабке поколювання голкою.
Дощовий і голчастий душ можна застосовувати як самостійні процедури, а також як заключні після інших процедур - ванни, укутування. Тривалість душу холодного та прохолодного 1-2 хв., теплого - від 2 до 3-4 хв. Душ проводять щоденно.
Пиловий душ. На поверхню тіла потрапляють не краплі води, а лише їх найдрібніші частинки ( водяний пил). Цього досягають за допомогою спеціального розпилювача. При цьому механічний фактор впливу майже відсутній.
Описані види душу застосовують як для загального, так і для місцевого впливу при різній температурі води. Тривалість їх 1-5 хв., воду подають під тиском 1-1,5 атм. Процедури проводять щоденно, на курс лікування призначають 15-20 процедур.
Душ показаний хворим із функціональними розладами центральної нервової системи.
Циркулярний душ являє собою конструкцію з вертикальних труб, з'єднаних між собою внизу і вгорі кільцями. У трубах є малі отвори, з яких на хворого, що перебуває всередині конструкції, спрямовують тонкі струмені води. Велика кількість струменів води, що входить із малих отворів труб, з усіх боків обливає пацієнта, який перебуває в центрі. Звичайно тривалість теплого душу складає 3-5 хв, прохолодного та холодного - 2-3 хв. Душ проводять щоденно або через день. На курс призначають 10-20 процедур. Показання до призначення такого душу є стан, перебіг яких відбувається з ослабленням нервових процесів ( астенічні стани, реконвалесценти).
Висхідний душ або душ на промежину. Сітку для дощового душу закріплюють на трубі над підлогою таким чином, щоб розпилений струмінь води від тиском викидався вгору. Над сіткою встановлюють триногу з дерев'яним сидінням, яка довкола відгороджена спеціальною ширмою, під час прийому душу пацієнт обов'язково занурює ноги в тазок з теплою водою. Теплий висхідний душ тривалістю 3-5 хв. застосовують у хворих на проктит та запальні процеси в ділянці малого таза, прохолодний - у хворих на геморой, холодний - при деяких формах статевої слабкості. Тривалість прохолодного і холодного вихідного душу 2-3 хв.. Його проводять щоденно.
Кишковий ( ректальний) душ. Ректальний душ приймають , сидячи на унітазі. Воду для душу подають із резервуара по гумовому шлангу, з'єднаному з 5 - подібною металевою трубкою, закріпленою у верхньому відділенні унітаза.
Резервуар (бак) для води ємністю 15-20 л, до якого підведено гарячу і холодну воду, встановлюють на висоті 120-150 см. над рівнем унітаза. Пацієнт зручно вмощується на унітазі і сам вводить у пряму кишку на глибину 10-20 см. гумовий наконечник, що стерилізується кип'ятінням, змащений вазеліном і натягнений на металеву 3- подібну трубку. Надходження води з бака (порціями по 1,5-2 л) хворий регулює залежно від відчуття ним позиву на дефекацію тривалість цієї процедури становить 10-15 хв. За цей час пацієнт проводить 5-6 наповнень та випорожнень кишок (не виймаючи наконечника). Температура води +38°С. На курс лікування 6-8 процедур (по 2 процедури на тиждень). Після процедури потрібен відпочинок протягом 15-20 хв. Курс лікування можна повторити після 8-тижневої перерви.
Перед процедурою очисну клізму не роблять. Замість водопровідної води можна користуватися природною мінеральною водою малої концентрації, 0,1-0,2% розчином натрію хлориду, розчином ромашки.
Показання і протипоказання для проведення кишкового душу такі самі, що і для проведення підводних кишкових промивань.
Показання
- Хронічні і запальні захворювання внутрішніх органів і систем в стадії ремісії.
- Після перенесених гострих запальних процесів не раніше як через 6 місяців.
- Наслідки травм та захворювань з центральної та периферичної нервової системи, опорно-рухового апарату, сечостатевої системи.
Протипоказання
- Системні захворювання крові.
- Хвороби внутрішніх органів за наявності вираженої органної та системної недостатності.
- Паразитарні та інфекційні хвороби.
- Гострі інфекцій.
- Психічні хвороби.
- Наркоманія.
- Кахексія різного походження.
- Хронічні захворювання в стадії різкого загострення.
- Гострі септичні захворювання.
- Злоякісні новоутворення (в окремих випадках після радикального лікування, при задовільному загальному стані пацієнта можна направити в місцеві санаторії для загально зміцнювального лікування).
- Патологічна вагітність протягом усього терміну.
- Усі терміни вагітності для бальнео- та грязелікування з приводу гінекологічних захворювань, для лікування радоновими ваннами. Не дозволяється направляти жінок, які проживають у рівнинних місцевостях, на гірські курорти, що розташовані на висоті понад 1000 м над рівнем моря.
- Після абортів (до першої менструації) та в період лактації.
- Гостропрогресуючі форми туберкульозу легенів та хронічний туберкульоз у період дисемінації і зі схильністю до кровотеч.