Грязелікуванн
Історія процедури
Грязелікування застосовували з давніх часів у Єгипті, Індії, Греції і Римі. Пліній Старший зафіксував використання цілющих грязей на Кримському півострові для лікування різних захворювань. Особливою популярністю користувалися грязі озера Чокрак на Керченському півострові, а також мулові грязі Нила, про які у своїх трактатах писав Клавдій Гален у 2 столітті до н.е.
Лікувальні грязі є органічними утвореннями мінерального типу і діляться на торф'яні, сопочні і мулові види. Ці речовини багаті вітамінами, солями, ферментами, біологічно активними компонентами та газами.
У Росії грязелікування стали застосовувати в період розселення східних народів, коли були знайдені сольові водойми з відкладеннями. Грязі містили сульфіди заліза, солі та різні органічні речовини.
У 19 столітті в Росії та інших країнах Європи грязелікування стало основною лікувальною процедурою в санаторіях. В Одесі, Липецьку, Анапі, Мінеральних водах на Кавказі та інших містах відкрилися санаторії на місці грязьових станцій.
В даний час грязелікування стає популярною процедурою в косметичних салонах і медичних центрах.
Наукова назва лікувальних грязей – пелоїди.
Вони утворилися в результаті тривалих біологічних та геологічних процесів і мають різний склад мінеральних солей, органічних речовин і мікроелементів.
У нашій країні найбільш широке застосування отримали:
- сірководневі мулові грязі, що видобуваються з дна сольових водойм;
- сапропелі, утворені на дні прісних водойм;
- глинисті мули;
- розкладені торфи;
- гідротермальні грязі, що виникли в місцях вулканічної активності;
- сопочні грязі, що складаються із зруйнованих гірських порід і виходять на поверхню з газо- та нафтоносних жил.
Особливості застосування
Лікування грязями знімає запалення, стимулює обмінні процеси, прискорює загоєння ран і зрощення кісток після переломів, покращує рухливість суглобів, розм`якшує рубці, має протимікробний і антибіотичний ефект. Пелоїди здійснюють комплексний вплив на організм. Особливо їх цінують жінки, оскільки грязьові аплікації помітно покращують стан шкіри і стимулюють ріст волосся.
Грязелікування корисне для шкіри
Застосовувати грязі рекомендується при різних захворюваннях
- опорно-рухового апарату
- нервової системи;
- шкірних хвороб;
- гінекологічних та хвороб чоловічих статевих органів.
Грязелікування відбувається з використанням ванн, аплікацій і навіть грязьових тампонів. Часто застосовується метод одночасного впливу грязей та електричного струму – гальваногрязелікування, електроферез грязьового розчину та інше. Але такі процедури проводяться у спеціальних кабінетах під наглядом лікаря. Звичайні курортники воліють самостійно використовувати цілющі властивості грязей, подарованих нам природою. І часто роблять фатальні помилки – замість оздоровлення провокують ускладнення хвороб. Тому людям літнім і з «букетом» хронічних захворювань ризикувати не варто. У такому випадку позитивний і надійний результат буде досягнутий тільки в спеціалізованих лікувальних закладах. А санаторіїв, де проводять лікування грязями достатньо не лише на Півдні, але й на Заході України, про що ви могли дізнатись, наприклад, під час турів вихідного дня в Луцьк.
Усім іншим потрібно пам`ятати декілька простих правил, щоб використання грязей принесло тільки користь здоров`ю. Так, не рекомендується поєднувати в один день грязелікування і водні або сонячні ванни. Починати варто з коротких процедур, не більше 20 хвилин, щоб зрозуміти реакцію організму. Причому не намазуйте грязями все тіло, краще зробити кілька аплікацій на проблемні ділянки. При перших симптомах алергії або погіршенні самопочуття одразу змивайте грязі і бажано негайно звернутися до лікарні.
Лікуватись грязями потрібно з обережністю
Ідеальний час для процедур – ранок. Через одну-дві години після сніданку прийміть прохолодний душ без використання миючих засобів та мочалок. І після цього можете займатися грязелікуванням.
Якщо не виникло ніяких негативних наслідків після першої процедури, можете продовжити лікування, але не частіше 2-3 разів на тиждень.
Дотримання цих порад дозволить отримати задоволення і користь від процедури. А ось їх ігнорування загрожує серйозними наслідками.
Протипокази
- всі терміни вагітності;
- загострення гострих і хронічних захворювань;
- нкоутворення і недавні операції з їх видалення;
- захворювання крові і схильність до кровотеч;
- венеричні захворювання;
- цироз печінки;
- порушення серцево-судинної діяльності;
- гіпертонія;
- астма в період загострення.