Визначення на муляжах особливостей оболон головного мозку, оболон спинного мозку та просторів між ними.
Оболонки головного мозку
1. Тверда оболонка головного мозку - щільна білувата сполучнотканинна оболонка. Зовнішня її поверхню безпосередньо прилягає до кісток черепа (рис. 3.36). У цьому полягає головна се відміну від такої ж оболонки спинного мозку. Внутрішня поверхня твердої оболонки, звернена до мозку, покрита ендотелієм, і внаслідок цього вона гладенька. Між твердою і павутинною оболонками головного мозку перебуває вузьке щелевидное субдуральное простір, заповнений невеликою кількістю спинномозкової рідини. В області склепіння черепа тверда оболонка пов'язана з кістками, в основному тільки в місцях розташування швів, і міцно зрощена з кістками основи черепа. Місцями тверда оболонка розщеплюється на два листки. Таке розщеплення наголошується в ділянці венозних синусів, а також в області трійчастого вдавлення у верхівки піраміди скроневої кістки, де в трійчастого порожнини лежить вузол трійчастого нерва.
2. Павутинна оболонка головного мозку, як і в спинному мозку, топках, прозора і позбавлена судин. З зовнішньої і внутрішньої сторін вона покрита ендотелієм. Від твердої оболонки вона відокремлюється капілярної щілиною субдурального простору. Павутинна оболонка, на відміну від м'якої, не входить у борозни і поглиблення мозку, вона перекидається через них у вигляді містків, обволікаючи мозок зовні. Внаслідок цього між павутинної і судинної оболонками знаходиться подпаутинное простір, який заповнене прозорою спинномозковою рідиною і пронизане тонкими сполучнотканинними тяжами, сполучними ці оболонки. У великого отвору він безпосередньо продовжується в подпаутинное простір спинного мозку. У деяких листах, переважно на основі мозку, подпаутинное простір утворює широкі і глибокі вмістилища для спинномозкової рідини, звані цистернами.
3. М'яка (судинна) оболонка головного мозку тісно прилягає до мозку, заходячи в усі борозни і щілини його поверхні. У її товщі проходять численні кровоносні судини, які, проникаючи в мозок, захоплюють за собою м'яку мозкову оболонку. У деяких місцях судини розвинені дуже сильно і утворюють судинні сплетення. Вони є у всіх шлуночках мозку.
Оболонки спинного мозку
Тверда (зовнішня) оболонка
Зовнішня оболонка огортає зовні спинний мозок у формі широкого, витягнутого зверху вниз циліндричного мішка. Має вигляд щільною блискучою, білуватого кольору фіброзної тканини з величезною кількістю тяжів еластичних. Зовнішня поверхня шорстка, звернена до стінок хребетного каналу. Зверху межа між оболонками спинного і головного мозку співпадає з великим потиличним отвором.
Між оболонкою і кістковими стінками хребетного каналу розташовується окістя. Деякі автори називають її зовнішнім листком твердої оболонки.
Внутрішня поверхня вкрита ендотелієм (одним шаром покривають клітин), в результаті чого має блискучий гладкий вигляд. Наближаючись до голови, тверда оболонка зростається з потиличною кісткою, утворює краю великого потиличного отвору, а наближаючись до нижніх відділах хребетного каналу - звужується у вигляді нитки, яка кріпиться до окістю куприка. Оболонки спинного мозку тверда, м'яка, павутинна, зовнішня, межоболочечние простору Вгорі вона щільно пов'язана з атлантозатилочной мембраною, де через неї проходить хребетна артерія. Маленькими сполучнотканинними перемичками оболонка кріпиться до задньої поздовжньої зв'язки хребта. Вузли і нерви тверда оболонка огортає у вигляді своєрідних вмістилищ, які розширюються у напрямку до міжхребетним отворів. Дана властивість є одним з фіксуючих факторів.
Кровопостачання отримує оболонка з спинномозкових артерій, які виходять з грудної і черевної аорти. Венозна кров вливається у внутрішнє хребетна венозне сплетіння. Іннервується з оболонкових гілок спинномозкових нервів. Павутинна оболонка
Це середня оболонка, у вигляді тоненького прозорого листка, що не має кровоносних судин. Являє собою сполучну тканину, покриту ендотелієм. Оболонки спинного мозку тверда, м'яка, павутинна, зовнішня, межоболочечние простору Прилягає зсередини до твердої в області корінців нервів. Знаходиться між ними простір називається субдуральним. М'яка оболонка
М'яка оболонка безпосередньо огортає спинний мозок. Вона представлена ніжною пухкою сполучною тканиною, зовні вкрита ендотелієм і складається з двох листків, між якими знаходяться численні судини.
Зовнішня пластинка утворює зубчасті зв'язки, які беруть свій початок між передніми і задніми корінцями і тягнуться від м'якої до твердої, і фіксують всі покриви спинного мозку. Оболонки спинного мозку тверда, м'яка, павутинна, зовнішня, межоболочечние простору Рис.: оболонки спинного мозку: 1 - м'яка оболонка; 2 - підпавутинний простір; 3 - павутинна оболонка; 4 - тверда оболонка спинного мозку; 5 - епідуральний простір; 6 - зубчаста зв'язка; 7 - проміжна шийна перегородка. Внутрішня пластинка за допомогою гліальної мембрани зростається зі спинним мозком. Разом з артеріями вона не тільки огортає мозок, але і заходить у борозни і безпосередньо в саме його речовина. Супроводжуючи артерію в речовину мозку, вона утворює навколо посудини подобу піхви - судинну основу.
Судини виходять з передніх і задніх хребетних артерій, які, спускаючись, з'єднуються і утворюють численні гілки. Вени розташовані аналогічно артеріях і впадають в результаті у внутрішнє хребетна венозне сплетіння. Оболонки спинного мозку тверда, м'яка, павутинна, зовнішня, межоболочечние простору Лімфатичні судини представлені периваскулярними (околососудистими) просторами, які иемют вигляд вузьких щілин повідомляються з подпаутинним простором. Відмінною особливістю її від такої головного мозку, є велика товщина і міцність.