Загальна характеристика системи скелета людини та її біологічне значення.
В людському тілі є понад 200 кісток, які утворюють скелет голови (череп), скелет тулуба, скелети верхніх і нижніх кінцівок.Осьовий скелет об’єднує череп і скелет тулуба. Додатковий скелет складається з кісток поясів кінцівок і скелета вільних кінцівок
Крім кісток, до складу скелета входять хрящі. Вони займають дуже значне місце в скелеті зародка і зберігаються в дітей. З віком все більша й більша кількість хрящів костеніє. У дорослої людини хрящі зберігаються на передніх кінцях ребер, лежать між хребцями, вкривають кінці довгих кісток.
Скелет забезпечує тілу збереження форми і служить йому опорою при всякому положенні (стоянні, сидінні, лежанні). Обмежовуючи порожнини, зайняті внутрішніми органами, скелет виконує захисну функцію. Нарешті, разом з прикріпленими до нього м’язами скелет бере участь у рухах тіла.
Кістки відзначаються великою міцністю: вони витримують тиск в 16 кг на 1 кв. мм їх поверхні. Плечову кістку чоловіка, поставлену вертикально, можна зламати тільки вагою в 850 кг, а стегнову — в 1300 кг. Така міцність кісток залежить від особливостей їх будови і хімічного складу.
орма кісток.
В організмі людини налічують понад 200 кісток. У. дорослої людини кістяк складає близько 18% загальної маси тіла, у новонародженого - близько 14%. До складу входять кістки скелета різної величини і форми. За формою розрізняють кістки довгі, короткі, широкі і змішані.
Довгі кістки знаходяться в скелет кінцівок. Короткі кістки розташовані в зап'ясті і предплюсне, т. т. там, де одночасно необхідні велика міцність і рухливість скелета. Широкі, або плоскі, кістки утворюють стінки порожнин, в яких знаходяться внутрішні органи (тазових кістка, кістки мозкового черепа) .. Змішані кістки мають різну форму.
Будова кістки
Кожна кістка складний орган, що складається з кісткової тканини, надкостніци, кісткового мозку, кровоносних і лімфатичних судин і нервів.
Кістка, за винятком поверхонь, покрита окістям. Це тонка сполучно-тканинна оболонка, яка багата нервами і. посудинами, проникає з неї в кістку через особливі отвори. До надкостніце прикріпляються зв'язки та м'язи. Внутрішній шар надкостніци складається з клітин, які ростуть і розмножуються, забезпечуючи ріст кістки в товщину, а при переломах - утворення кісткової мозолі.
Хімічний склад кістки
Висушена і знежиреного кістка містить 30% органічних речовин, 60% мінеральних речовин, 10% становить вода. Серед органічних речовин кістки .- волокнистий білок (колаген), вуглеводи і багато ферменти.Мінеральні речовини кістки представлені солями кальцію, фосфору, магнію, виявлено багато мікроелементів (алюміній, фтор, марганець, свинець, стронцій, уран, кобальт, залоз, молібден та ін.) У дорослої людини в скелеті зосереджено близько 1200 г кальцію, 530 г фосфору, 11 г магнію;99% всього кальцію, що є в тілі людини, міститься в кістках.
Органічні та мінеральні речовини роблять кістку міцною, твердою і пружною. Крім того, міцність кістки забезпечується її структурою, розташуванням кісткових перекладин губчатої речовини у відповідності з напрямком сил тиску і розтягуванням. Кістки в 30 разів твердіші цегли і в 2,5 рази твердіші граніту. Кістка міцніша Дуба.По міцності вона в 9 разів перевершує свинець і майже так само міцна, як чавун.