Будова та основні властивості клітини як елементарної живої системи.
Клітина – елементарна біологічна система, основна структурна та функціональна одиниця живого, єдине ціле із структурних компонентів, основними властивостями якої є саморегуляція, самовідтворення і самовідновлення. Отже, саме клітина є елементарною біологічною системою, оскільки є межею подільності клітинних організмів, найменшою одиницею їхньої будови, яка наділена життям і всіма основними життєвими властивостями. Клітина є основною структурною одиницею живого, тому що лежить в основі будови і розвитку клітинних про- та еукаріотичних організмів. Вона ж є основною функціональною одиницею живого, тому що лежить в основі виконання життєвих функцій організмів. Клітина є єдиним цілим, тому що всі органели клітини функціонально пов'язані між собою і будь-яка органела не може існувати позаклітинно, навіть у поживному середовищі. Якщо клітина зазнає певних шкідливих впливів, то у відновленні цілісності клітини також беруть участь всі органели клітини. Найважливішими чинниками, які роблять клітину єдиним цілим, є:
а) обмін речовин та перетворення енергії; 2) розвиток за внутрішньоклітинною спадковою програмою; 3) взаємодія з довкіллям та пристосування до його змін; 4) тривала еволюційна історія.
Жива клітина може існувати і як окремий організм, і входити до складу багатоклітинних організмів. За кількістю клітин розрізняють:
а) одноклітинні організми – складаються з однієї клітини, яка виконує всі життєві функції (див. мал. бактерії (2), діатомова водорість навікула (3), одноклітинна водорість ацетабулярія (4), інфузорія (8), джгутиконосець (11) та ін.);
б) колоніальні організми – складаються з багатьох подібних клітин, які здебільшого функціонують незалежно від інших (наприклад, вольвокс, евдоріна, зоотамнії);
в) багатоклітинні організми – складаються з багатьох клітин, які відрізняються за будовою та функціями й утворюють тканини, органи, системи органів (наприклад, кишковопорожнинні).