М’язи живота, функції їх. Біла лінія живота. Пахвинний канал.

Матеріал з Wiki
Версія від 15:38, 29 травня 2018, створена Сергій (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Живіт (abdomen) – це частина тулуба, що розташована між грудьми і тазом. Верхньою границею д...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Живіт (abdomen) – це частина тулуба, що розташована між грудьми і тазом. Верхньою границею ділянки живота є лінія, що проходить праворуч та ліворуч косо вниз і вбік від основи мечоподібного відростка груднини вздовж ребрової дуги і XII ребра до задньої пахвової лінії. З боків межі живота проходять по задніх пахвових лініях від XII ребра до клубового гребеня. Нижня межа живота йде від нижніх точок бічних границь вниз і присередньо вздовж гребенів клубових кісток, пахвинних складок, що відповідають пахвинним зв’язкам (див. нижче), і верхніх гілок лобкових кісток.

Дві горизонтальні лінії розділяють ділянку живота на 3 поверхи. Міжреброва лінія (linea bicostarum) проходить між нижніми точками X ребер (місце з’єднання ребрового хряща з ребровою кісткою), що відповідає рівню верхнього краю тіла III поперекового хребця. Міжостьова лінія (lіnea bispinаrum) з’єднує верхні передні клубові ості (рівень верхнього краю тіла II крижового хребця). Отже, між підгруднинним кутом та ребровими дугами вгорі і міжребровою лінією знизу розташований верхній поверх – надчерев’я (epigastrium). Міжреброва лінія вгорі і міжостьова лінія знизу обмежовують середній поверх ділянки живота – черев’я (mesogаstrіum). Нижче міжостьової лінії розташоване підчерев’я (hypogаstrium), що внизу обмежовано пахвинними зв’язками і верхнім краєм лобкового симфізу. Дві вертикальні лінії, що проходять вздовж бічних країв прямих м’язів живота від ребрової дуги вгорі до лобкового горбка знизу, поділяють кожен поверх у свою чергу на 3 ділянки. У надчерев’ї виділяють праве і ліве підребер’я, які ще називаються правою і лівою підребровими ділянками (hypochondrium dextrum et sinistrum; regіones hypochondricae dextra et sinistra), а між ними розташована надчеревна ділянка (rеgiо epigаstrica). У середньому поверсі ділянки живота виділяють правий і лівий бік або праву і ліву бічні ділянки (lates dextrum et sinistrum; regiones laterales dextra et sinistra), між якими розташована пупкова ділянка (rеgiо umbilicаlis) з пупком (umbilicus) у центрі. У підчерев’ї виділяють праву і ліву пахвину або праву і ліву пахвинні ділянки (inguen dexter et sinister; regiоnes inguinales dextra et sinistra). Між ними над лобковим симфізом розміщена лобкова ділянка (rеgiо pubica). Отже, в межах живота є 9 ділянок.

Внутрішні межі живота (черевної порожнини) не збігаються з зовнішніми. Черевна порожнина вгорі обмежована куполом діафрагми, що виступає в грудну порожнину до рівня четвертого міжребрового простору по правій середньоключичній лінії і п’ятого міжребрового простору по лівій середньоключичній лінії. Унизу порожнина живота досягає дна порожнини таза, утвореного м’язами і фасціями промежини.