Легені, розташування, будова (зовнішня та внутрішня), структурно-функціональна одиниця — ацинус.
Легені знаходяться в грудній порожнині по боках від серця, покриті серозною оболонкою – плеврою, яка утворює навколо них два замкнених плевральних мішки.
В легенях виділяють три поверхні: реберну (опукла, прилягає до ребер), діафрагмальну (основа, прилягає до діафрагми), середостінну (внутрішня, обернена до органів, що розташовані в середостінні). На середостінній поверхні знаходяться ворота легені , куди входять головний бронх, легенева артерія і нерви, а виходять дві легеневі вени, лімфатичні судини. Всі ці утвори формують корінь легені.
Кожна легеня щілинами ділиться на частки. В лівій легені є одна коса щілина, яка поділяє її на дві частки: верхню і нижню. В правій легені є дві щілини: коса і горизонтальна. Вони поділяють праву легеню на три частки: верхню, середню, нижню.
На передньому краї лівої легені знаходиться серцева вирізка – місце прилягання перикарда.
Альвеолярне дерево є функціонально-структурною одиницею легені (ацинус), де відбувається газообмін між кров'ю, що знаходиться в капілярах легені, і повітрям, яке заповнює легеневі альвеоли.
Ацинус складається з:
• дихальних (респіраторних) бронхіол, які є дихотомічним розгалуженням кінцевих (термінальних) бронхіол
• альвеолярних ходів (відходять радіарно від кожної дихальної бронхіоли)
• альвеолярних мішечків (ними закінчуються дихальні ходи)
Стінки альвеолярних ходів і альвеолярні мішечки побудовані з міхурців – альвеол. Внутрішня поверхня альвеол вистелена одношаровим плоским респіраторним епітелієм, що ледить на базальній мембрані. З іншого боку до неї прилягають кровоносні капіляри.
У легеню входить легенева артерія, яка несе венозну, бідну на кисень кров з правого шлуночка серця. Легенева артерія галузиться в паренхімі легень відповідно до бронхів і утворює капілярну сітку навколо альвеол. Тут відбувається газообмін. Кров насичується киснем і стає артеріальною. Вона по легеневих венах прямує до лівого передсердя.