М’язи спини, грудної клітки, їхні функції. Діафрагма, функції.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

М’язи спини поділяються на поверхневі та глибокі.

Поверхневі м’язи спини:

1. Трапецієподібний м’яз – поч.. від потиличної кістки, каркової зв’язки і остистих відростків усіх грудних хребців. Прикріплюється до зовні. Третини ключиці, акроміального відростка і ості лопатки. Верхня частина м’яза – підіймає лопатку, нижня – опускає її, середня – наближає лопатку до хребта.

2. Найширший м’яз спини – поч.. від остистих відростків шести нижніх грудних і всіх поперекових хребців, прикріплюється до гребеня малого горбика і плечової кістки. Тягне плече і руку назад, обертаючи її всередину.

3. Ромбоподібні м’язи (великий і малий) – лежать під трапецієподібним. Поч.. від остистих відростків 2 нижніх шийних і 4 верхніх грудних хребців і прикріплюється до медіального краю лопатки. Піднімають лопатку,при одночасному скорочені обох м’язів лопатки наближаються одна до одної.

4. М’яз-підіймач лопатки – від поперечних відростків 4 верхніх шийних хребців, прикріплюється до верхнього кута лопатки. Піднімає лопатку.

5. Задній верхній зубчастий м’яз – лежить під ромбоподібним, поч. від остистих відростків 2 нижніх шийних і 2 верхніх грудних хребців. Прикріплюється до II-V ребер. Піднімає ребра.

6. Задній нижній зубчастий м’яз – під найширшим м’язом спини. Поч. від остистих відростків 2 нижніх грудних і 2 верхніх поперекових хребців. Прикріплюється до 4 нижніх ребер. Опускає ребра.

Глибокі м’язи спини утвор. латеральний та медіальний тракти. Латеральний тракт (більш поверхневий) формує м’яз, що випрямляє тулуб. М’язи медіального тракту (поперечно- остисті) лежать глибше і являють собою групи коротких м’язових пучків.

Мязиспини.jpg

М’язи грудей поділ. на 2 групи:

1) М’язи, що діють на суглоби плечового поясу

2) Власні м’язи грудей.

М’язи, що діють на суглоби плечового поясу:

1. Великий грудний м’яз – поч. від зовн. частини ключиці, груднини і хрящів II-VII ребер. Прикріплюється до гребеня великого горбика плечової кістки. Приводить руку до тулуба, обертаючи її всередину, піднімає руку вперед.

2. Малий грудний м’яз – поч. від II-V ребер, прикріплюється до дзьобоподібного відростка лопатки. Тягне лопатку вперед і вниз.

3. Підключичний м’яз – простягається від І ребра до ключиці. Тягне ключицю вниз і медіально

4. Передній зубчастий м’яз – поч від 9 верхніх ребер. Прикріплюється до нижнього кута і медіального краю лопатки. Тягне лопатку уперед, повертаючи її нижній кут назовні.

Власні м’язи грудей:


1. Зовнішні і внутрішні міжреберні м’язи (знаход. в міжреберних проміжках). Піднімають і опускають ребра при диханні.

Діафрагма – тонкий плоский м’яз, який відокремлює грудну порожнину від черевної. Його м’язові пучки по від груднини, ребер і поперекових хребців. Має отвори, через які проходить стравохід і аорта.

Діафрагма – головний дихальний орган. При скороченні вона опускається, об’єм грудної клітки збільш. І відбув. вдих. При розслабленні – піднімається у вигляді купола, легені спадаються, відбув. видих.