Нирки, розташування, будова (зовнішня і внутрішня), функції.

Матеріал з Wiki
Версія від 13:27, 19 березня 2020, створена Kolya (обговорення | внесок) (Створена сторінка: <span style="color:#8976EB">'''Нирка'''</span> – парний орган, який знаходиться в поперековій ділянці на...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Нирка – парний орган, який знаходиться в поперековій ділянці на задній стінці черевної порожнини, розташований позаочеревинно.

Нирка.png

Права та ліва нирки лежать на рівні ХІІ грудного – І-ІІ поперекових хребців. Права нирка розташована дещо нижче від лівої.

Нирка має богоподібну форму. Вній розрізняють опуклу передню поверхню і плоску задню. На медіальному краї знаходяться ворота нирки , через які в орган входять ниркова артерія, нерви, а виходять сечовід, ниркова вена, лімфатичні судини. Всі ці утвори формують ниркову ніжку , яка фіксує орган в певному анатомічному положенні. Крім неї, до фіксуючого апарату належать: фіброзна оболонка, що прилягає до паренхіми нирки, за нею знаходиться жирова капсула і ззовні – ниркова фасція, яка має передній та задній листки. Нирка лежить у м’язовому ложі, що утворене великим поперековим м'язом і квадратним м'язом попереку.

В ділянці медіального краю нирки знаходиться ниркова пазуха . Вона заповнена судинами, нервами, жировою клітковиною, тут є малі і великі чашечки , що відкриваються у ниркову миску .

Паренхіма нирки побудована з кіркової речовини, що знаходиться по периферії, і мозкової, яка має вигляд ниркових пірамід. Верхівки пірамід з’єднуються по дві або декілька і утворюють підвищення – сосочки. В нирці є близько 12 сосочків, кожний з яких має отвори, через які сеча виділяється в малі чашечки. Ниркова речовина заходить поміж піраміди і утворює ниркові стовпи. Мозкова речовина заходить в кіркову в ділянці основи пірамід і утворює мозкові промені.

Структурною морфо-функціональною одиницею нирки є нефрон . Він складається з ниркового тільця, від якого відходить проксимальний відділ нефрона, петля нефрона, дистальний відділ. Нефрон є місцем утворення сечі. Дистальні відділи нефрона впадають у збірні трубочки. Ці канальці лежать у пірамідах і вони виводять сечу у малі чашечки. Далі вона потрапляє у великі чашечки, з них – у ниркову миску. Миска продовжується у сечовід.

Артеріальну кров до нирки несе ниркова артерія, яка у воротах ділиться на 4-5 гілок. кожна гілка кровопостачає певну ділянку, що має назву сегмента. Від цих гілок відходять міжчасткові артерії, які на межі кіркової і мозкової речовини утворюють дуги. Від останніх починаються короткі приносні судини, що утворюють клубочки капілярів. з кожного клубочка виходять виносні судини, які навколо канальців формують капілярну сітку. з цієї сітки беруть початок вени. вони йдуть поряд з однойменними артеріями, потім зливаються в ниркові вени, які впадають в нижню порожнисту вену.