Ротова порожнина, будова. Органи ротової порожнини.

Матеріал з Wiki
Версія від 21:49, 13 березня 2020, створена Kolya (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Ротова порожнина має 2 частини: присінок і власне порожнина рота. <span style="color:#8976EB">Присін...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ротова порожнина має 2 частини: присінок і власне порожнина рота.

Присінок – це щілина, розташ. між губами і щоками ззовні, і зубами і яснами зсередини.

Ротовий отвір обмежений верхньою та нижньою губами. Губи утворені коловим м'язом рота, який ззовні покритий шкірою, а зсередини – слизовою оболонкою. В ділянці альвеолярних відростків слиз. Оболонка щільно зростається з окістям, утворюючи ясна.

Власне ротова порожнина спереду і з боків обмежена зубами і яснами, а ззаду – переходить у глотку. Верхню стінку утворює м'яке і тверде піднебіння, нижню – діафрагма рота. На нижній поверхні ротової порожнини лежить язик. Під язиком по боках від середньої лінії знаход. сосочки, на яких відкриваються протоки під нижньощелепної і під’язикової слинних залоз.

Піднебіння склад. з 2 частин.

Передня частина – тверде піднебіння, утворене відростками нижньої щелепи та піднебінної кістки. Задня частина – м'яке піднебіння, утворене м'язами і фіброзною тканиною. Задній край – вільно звисає вниз і має посередині виступ- язичок.

Піднебіння відділяє рот. порож. Від порожнини носа і глотки. По боках піднебіння переходить у дужки. Між дужками в заглибині розташ. піднебінні мигдалики. Ротова порож. Сполучається за допомогою отвору – зіва.

Язик – це м’язовий орган, який бере участь у мех. Обробці їжі, формуванні харч. Грудки, акті ковтання. Є органом смаку і мови.

На язиці розрізняють тіло, верхівку, корінь. Верхня поверхня – спинка, склад. з 2 частин (передня – в порожнині рота, задня – спрямована до глотки), між ними ямка – сліпий отвір. На слизовій оболонці язика розташовані сосочки.

М'язи язика под. на скелетні (підборідно-язиковий, під’язиково-язиковий, щилоязиковий) і власні.

Зуби – розташовані в комірках альвеолярних відростків верхньої і нижньої щелепи. Розрізняють молочні і постійні зуби. Кожний зуб склад. з коронки(над яснами), шийки(охоплюється яснами)і кореня(вставлений у зубну альвеолу). Через отвір на верхівці кореня в зуб входять судини і нерви. Всередині зуба – порож. заповнена пульпою.

За формою коронки розрізняють :

Різці – мають долотоподібну коронку і 1 корінь (по 4 на кожній щелепі)

Ікла – мають конусоподібну коронку і 1 корінь (по 2 на кожній щелепі)

Малі кутні – на жувальній поверхні мають 2 горбики і 1 корінь, який може бути роздвоєний (по 4 на кожній щелепі)

Великі кутні – мають кубоподібну коронку, на жувальній поверхні якої є 3-4 горбики, верхні – 3 корені, нижні – 2.

Прорізування молочний зубів поч. в 7 місяців. Перші – медіальні нижні різці. До року прорізуються усі різці (8). Закінчується прорізування молочних зубів на 2-му році життя. Молочних зубів – 20. Формула – 2102

Після 6 років молочні зуби змінюються на постійні. Закінчується в 12-13 років. Третій кутній зуб – зуб мудрості (18-20 років). Формула – 2123 постійних зубів 32.

У слиз. оболонці порожнини рота є дрібні слинні залози (губні, щічні, піднебінні, язикові). Крім цього, впорожнину рота відкриваються протоки трьох пар великих слинних залоз :

1. Привушна – на бічній поверхні обличчя, спереду і дещо нижче вушної раковини й заповнює за нижньощелепну ямку. Її вивідна протока – 6 см. Відкривається у присінок рота на слиз. оболонці щоки на рівні другого верхнього великого кутнього зуба.

2. Піднижньощелепна залоза – знаход. в під нижньощелепному трикутнику, дещо нижче від тіла нижньої щелепи. Відкривається у рот. порож. на сосочку під язиком.

3. Під’язикова залоза – лежить в під’язиковій складці на дні порожнини рота.