Скелет вільної нижньої кінцівки: відділи, з’єднання кісток.

Матеріал з Wiki
Версія від 21:32, 8 березня 2020, створена Kolya (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вільна кінцівка поділяється на стегно (стегнова кістка), гомілку (велика і мала гомілкові кістки), стопу(має 3 відділи: заплесно, плесно, фаланги пальців).

Стегнова кістка – на верхньому кінці знаход. головка, за нею – шийка, внизу та вгорі від якої помітні великий та малий вертлюги. Задня поверхня тіла кістки містить шорстку лінію. Нижній кінець кістки потовщенний за рахунок медіального і латерального виростків, між якими спереду – надколінкові поверхня, а ззаду – між виросткова ямка.

Стегновакістка.jpg

Наколінок – кістка округлої форми,на задній поверхні – суглобова поверхня для зчленування зі стегновою кісткою.

Великогомілкова кістка лежить медіально. Верхній кінець несе медіальний і латеральний виростки, на яких – суглобові поверхні для зчленування зі стегновою кісткою. Тіло має тригранну форму. Нижній кінець має нижню суглобову поверхню (для зчленування з надп’ятковою кісткою) і медіальну щиколотку.

Малогомілкова кістка лежить латерально. . Верхній кінець несе головку з суглобовою поверхнею (для зчленування з великогомілковою кісткою). . Нижній кінець має латеральну щиколотку,на якій знаход. суглобова поверхня (для зчленування з надп’ятковою кісткою).

Кісткигомілки.jpg

Кістки заплесна: надп’яткова, п’яткова,кубоподібна,човникоподібна,клиноподібні кістки (медіальна і латеральна).

Надп’яткова кістка – має головку із суглобовою поверхнею, за якою – шийка, а за нею – тіло. На тілі зверху розташ. блок для зчленування з великогомілковою кісткою, на нижній поверхні - . суглобові поверхні для зчленування з п’ятковою кісткою.

П’яткова кістка – лежить під надп’ятковою, має тіло і шорсткий горб. На тілі розташ. суглобові поверхні для зчленування з надп’ятковою та кубоподібною кісткою.

Кістки плесна: плесно склад. з 5 коротких кісток, в яких розрізняють головку, тіло та основу.

Фаланги пальців: кожен палець має 3 фаланги (проксимальна, середня, дистальна) крім великого (лише проксимальна і дистальна).

Кісткистопи.jpg

Кульшовий суглоб утвор. суглобовою поверхнею головки стегнової кістки та кульшовою западиною тазової кістки. За будовою – простий, за формою – чашоподібний.

Колінний суглоб утвор. внаслідок зчленування виростків великогомілкової та стегнової кістоок та наколінки. За будовою – складний, за формою – виростковий.

Верхні кінці великогомілкової і малогомілкової кісток утворюють плоский малорухомий суглоб тіла кісток і нижні кінці з’єднані за допомогою синдесмозу (міжкісткової мембрани).

Надп’ятковийий суглоб (гомілковостопний) утворений нижніми кінцями кінці великогомілкової і малогомілкової кісток, суглобові поверхні яких охоплюють надп’яткову кістку. За будовою - складний, за формою – блокоподібний.

Кістки заплесна зчленовуються суглобами, капсули яких підкріплюються короткими зв’язками із підошовної і дозальної поверхонь стопи.

Суглоб Шопара утворюють надп’ятково-човникоподіюний і п’ятково-кубоподібний суглоби.

Суглоб Лісфранка – суглоби між кістками заплесна і основами кісток плесна.

Плесофалангові і між фалангові суглоби – аналогічні до суглобів кисті.