Душі

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Визначення

Душ - водолікувальна процедура, під час якої на тіло людини спрямовують під тиском один або багато струменів води за допомогою спеціального пристрою - душової кафедри.

Апарат

Спеціальний пристрій -душової кафедри

Діючий фактор

Температурне і механічне подразнення шкіри

Класифікація

Розрізняють такі види душу: дощовий, голчастий, висхідний, циркулярний, струминний (душ Шарко), віялоподібний та шотландський.

 • Стимулюючий душ проводять рухомим великим струменем води, що викидається під тиском 2-3 атм з гумового шланга ( через металевий наконечник), закріпленого на панелі кафедри.

Цей душ є найбільш енергійною водолікувальною процедурою, в якій поєднується інтенсивна дія тиску і температура води.

Пацієнт, роздягнувшись і змочивши голову та лице холодною водою, стає навпроти кафедри на відстані 3-3,5 м. спиною до медичної сестри, яка проводить душ.

 • Віялоподібний душ - різновид струминного, коли за допомогою спеціальної лопаточки струменеві надають форму віяла.
 • Шотландський душ ( душ змінної температури). Поверхня тіла пацієнта підлягає поперемінне протягом 30-40 с дії гарячого, а потім 15-30 с холодного ( +25...+10°С) струменя води . Зі збільшенням числа процедури різницю температури води в різних шлангах збільшують, і вона може становити +30...+53°С. Цей душ, як загальний, так і місцевий, проводять щоденно або через день. На курс лікування призначають 15-20 процедур тривалістю 2-3 хв.
 • Дощовий душ являє собою трубчастий кронштейн, розміщений на висоті 2 м. від підлоги, на вільному кінці якого під кутом 45°С на різьбі закріплено сітку у вигляді садової лійки. Вода з численних отворів сітки витікає у вигляді розсіяного потоку дрібних струменів і падає на тіло пацієнта у вигляді дощу.


 • Голчастий душ отримують за допомогою сітки, подібної до сітки дощового душу, але в кожний отвір сітки вгвинчують металеві трубочки зі звуженим діаметром. Тонкі струмені цього душу викликають відчуття, що нагадує слабке поколювання голкою.

Дощовий і голчастий душ можна застосовувати як самостійні процедури, а також як заключні після інших процедур - ванни, укутування. Тривалість душу холодного та прохолодного 1-2 хв., теплого - від 2 до 3-4 хв. Душ проводять щоденно.

 • Пиловий душ. На поверхню тіла потрапляють не краплі води, а лише їх найдрібніші частинки ( водяний пил). Цього досягають за допомогою спеціального розпилювача. При цьому механічний фактор впливу майже відсутній.

Описані види душу застосовують як для загального, так і для місцевого впливу при різній температурі води. Тривалість їх 1-5 хв., воду подають під тиском 1-1,5 атм. Процедури проводять щоденно, на курс лікування призначають 15-20 процедур.

Душ показаний хворим із функціональними розладами центральної нервової системи.

 • Циркулярний душ являє собою конструкцію з вертикальних труб, з'єднаних між собою внизу і вгорі кільцями. У трубах є малі отвори, з яких на хворого, що перебуває всередині конструкції, спрямовують тонкі струмені води. Велика кількість струменів води, що входить із малих отворів труб, з усіх боків обливає пацієнта, який перебуває в центрі. Звичайно тривалість теплого душу складає 3-5 хв, прохолодного та холодного - 2-3 хв. Душ проводять щоденно або через день. На курс призначають 10-20 процедур.

Показання до призначення такого душу є стан, перебіг яких відбувається з ослабленням нервових процесів ( астенічні стани, реконвалесценти).

 • Висхідний душ або душ на промежину. Сітку для дощового душу закріплюють на трубі над підлогою таким чином, щоб розпилений струмінь води від тиском викидався вгору. Над сіткою встановлюють триногу з дерев'яним сидінням, яка довкола відгороджена спеціальною ширмою, під час прийому душу пацієнт обов'язково занурює ноги в тазок з теплою водою. Теплий висхідний душ тривалістю 3-5 хв. застосовують у хворих на проктит та запальні процеси в ділянці малого таза, прохолодний - у хворих на геморой, холодний - при деяких формах статевої слабкості. Тривалість прохолодного і холодного вихідного душу 2-3 хв.. Його проводять щоденно.
 • Кишковий ( ректальний) душ. Ректальний душ приймають , сидячи на унітазі. Воду для душу подають із резервуара по гумовому шлангу, з'єднаному з 5 - подібною металевою трубкою, закріпленою у верхньому відділенні унітаза.

Резервуар (бак) для води ємністю 15-20 л, до якого підведено гарячу і холодну воду, встановлюють на висоті 120-150 см. над рівнем унітаза. Пацієнт зручно вмощується на унітазі і сам вводить у пряму кишку на глибину 10-20 см. гумовий наконечник, що стерилізується кип'ятінням, змащений вазеліном і натягнений на металеву 3- подібну трубку. Надходження води з бака (порціями по 1,5-2 л) хворий регулює залежно від відчуття ним позиву на дефекацію тривалість цієї процедури становить 10-15 хв. За цей час пацієнт проводить 5-6 наповнень та випорожнень кишок (не виймаючи наконечника). Температура води +38°С. На курс лікування 6-8 процедур (по 2 процедури на тиждень). Після процедури потрібен відпочинок протягом 15-20 хв. Курс лікування можна повторити після 8-тижневої перерви.

Перед процедурою очисну клізму не роблять. Замість водопровідної води можна користуватися природною мінеральною водою малої концентрації, 0,1-0,2% розчином натрію хлориду, розчином ромашки.

Показання і протипоказання для проведення кишкового душу такі самі, що і для проведення підводних кишкових промивань.

Класифікація: в залежності від температури води

 • прохолодні (+20-35 С)
 • теплі (+35-39 С)
 • гарячі (+40 С і вище)

Показання

 • Хронічні і запальні захворювання внутрішніх органів і систем в стадії ремісії.
 • Після перенесених гострих запальних процесів не раніше як через 6 місяців.
 • Наслідки травм та захворювань з центральної та периферичної нервової системи, опорно-рухового апарату, сечостатевої системи.

Протипоказання

 • Системні захворювання крові.
 • Хвороби внутрішніх органів за наявності вираженої органної та системної недостатності.
 • Паразитарні та інфекційні хвороби.
 • Гострі інфекцій.
 • Психічні хвороби.
 • Наркоманія.
 • Кахексія різного походження.
 • Хронічні захворювання в стадії різкого загострення.
 • Гострі септичні захворювання.
 • Злоякісні новоутворення (в окремих випадках після радикального лікування, при задовільному загальному стані пацієнта можна направити в місцеві санаторії для загально зміцнювального лікування).
 • Патологічна вагітність протягом усього терміну.
 • Усі терміни вагітності для бальнео- та грязелікування з приводу гінекологічних захворювань, для лікування радоновими ваннами. Не дозволяється направляти жінок, які проживають у рівнинних місцевостях, на гірські курорти, що розташовані на висоті понад 1000 м над рівнем моря.
 • Після абортів (до першої менструації) та в період лактації.
 • Гостропрогресуючі форми туберкульозу легенів та хронічний туберкульоз у період дисемінації і зі схильністю до кровотеч.

Циркулярний душ

IMG 5904-51.jpg Cirkulyarnij dush 36 foto chto eto takoe- chem polezen- v chem sostoit ego lechebnaya polza i kak sdelat svoi 2.jpg Faf6cc2f7d679762ec7021c8d355251f.jpg 1 big.jpg

Стимулюючий душ

Дощовий душ

420986039 w640 h640 invena-doschovij-dush.jpg -душ-invena-patras.jpg

Голчастий душ

1048c0fa2a.jpg Mokr.jpg

Висхідний душ

Slide-5.jpg

Струминний душ (душ Шарко)

Slide-6.jpg Img25.jpg

Віялоподібний душ

Шотландський душ

Dush-sharko.jpg