М’язи шиї. Класифікація, функції.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

М’язи голови: мімічні та жувальні.

Жувальні м’язи(musculi masticatorii):починаються від кісток черепа,а прикріплюються до різних ділянок нижньої щелепи;забеспечують рухи в скронево-нижньощелепному суглобі;іннервують руховими гілками трійчастого нерва(5 пара черепно-мозкових нервів);жувальні м’язи –антагоністи,що розташовані вище від підязикової кістки. Жувальний м’яз,скроневий м’яз,при середній крилоподібний-підіймають нижню щелепу;бічний крилоподібний-зміщує щелепу вперд і в бік.

Мімічні м’язи(musculi faciei):парні розташовані під шкірою;мають колові м’язи-замикачі,радіальні-розширювачі;починаються від кісток черепа,а закінчуються в шкірі;немають фасцій;функціонують спільно при розмові,жуванні,ковтанні,позіханні.Надчерепний м’яз-має широку сухожилкові частину та м’язові черевця-лобове та потиличне. Коловий м’яз ока-складається з трох частин:орбітальна-звужує очну щілину,повікова-опускає повіку,слозова-витискає сльозу із слозового мішка. Щічний м’яз-утв.бічну стінку ротової порожнини,зростаючись із слизовою бере участь в акті смоктання у дітей.Носовий м’яз-поділяється на 2 частини:поперечну,яка звужує ніздрі,крилову-розширює ніздрі.

Поверхневі м’язи шиї:Підшкірний(m.platysma)-зміщують шкіру шиї та кути рота вниз;Груднинно-ключично-соскоподібний(m.sternoclaidomastoideus)-при однобічному скороченні нахиляє голову та шию у свій бік,повертаючи обличчя у протилежний бік;при двобічному-утримує голову у вертикальному положенні.Надпідязикові м’язи:Щелепно-підязиковий,Двочеревцевий,Підборідно-піязиковий-піднімають підязикову кістку;опускають нижню щелепу;Шило підязиковий-підіймає під’язикову кістку;Підпідязикові м’язи:Груднинно-підязиковий,Лопатково-підязиковий,Груднинно-щитиподібний-опускає підязикову кістку при фіксації підіймає гортань.Доглибоких м’язів належать драбинчасті та перехресні м’язи.