Сечівник жіночий та чоловічий, будова стінки, відмінності.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сечівник — частина сечового шляху, призначена для періодичного виведення сечі з сечового міхура назовні. Сечівник має різну будову у чоловіків та жінок.

Чоловічий сечівник - непарний орган, має форму нерівномірно розширеної трубки довжиною близько 16-22 см з діаметром 0,5-0,7 см. Він слугує для виведення сечі й сімені. Сечівник тягнеться від сечового міхура до його зовнішнього отвору на головці статевого члена.

В ньому розрізняють три частини: передміхурову (проходить через перешийок передміхурової залози), перетинчасту (проходить через сечостатеву діафрагму) і губчасту.

Передміхурова частина сечівника, 2,5—3 см завдовжки -найширша частина сечівника. Вона починається від внутрішнього отвору сечівника, перфорує передміхурову залозу і проходить її товщу майже вертикально. Непосмуговані м'язові клітини передміхурової залози утворюють другий стискач сечівника (перший розміщений на початку сечівника). В цю частину сечівника відкриваються дві сім'явиносні протоки та численні (15—20) вивідні протоки передміхуро­вої залози.

Перетинчаста частина сечівника -найвужча і найкоротша (1—2 см) частина. Вона перфорує сечостатеву діафрагму, а волокна останньої формують довільний м'яз — стискач сечівника (третій стискач сечівника).

Губчаста частина сечівника — найдовша (15—20 см) частина, проходить вздовж печеристого тіла і закінчується зовнішнім отвором сечівника.

Внутрішня стінка сечівника представлена слизовою оболонкою, яка утворює поздовжні складки. В товщі її роз­міщені дрібні слизові залози. Ззовні слизову оболонку вкриває шар непосмугованих м'язових клітин. Оточена губчастим тілом статевого члена передміхурова частина є найширшою, а перетинчаста - найвужчою. Сечівник вигнутий s-подібно.

Жіночий сечівник являє собою трубку довжиною близько 3,5 см. Значно коротший за чоловічий, прямий та широкий.

Зовнішній отвір сечівника відкривається в присінок піхви. Його стінки мають сполучнотканинну, м'язову, підслизову і слизову оболонки. Слизова оболонка утворює поздовжні складки і містить уретральні залози, протоки яких відкриваються по боках від зовнішнього отвору сечівника. Починається в ділянці шийки сечового міхура внутрішнім отвором. В місці початку непосмуговані м'язові клітини утворюють мимовільний стискач.

Стінка жіночого сечівника за будовою подібна до стінки чоловічого сечів­ника. Вона складається із слизової, м'язової оболонок.