Хребтовий стовп у цілому, фізіологічні вигини хребта, формування їх та значення.

Матеріал з Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хребе́т, також хребетний стовп (лат. collumna vertebralis) — частина скелета, яка є головною віссю та опорою тіла. Хребетний стовп виконує опорну (передає масу тіла на кінцівки, зв'язує частини тіла), захисну (захищає спинний мозок) і рухову функції (повертає тулуб).

В цілому, хребетний стовп - це ланцюг з хребців, з'єднаних між собою міжхребцевими дисками і зв'язками. Всередині хребта є хребетний стовп, який, як було зазначено вище, є вмістилищем для спинного мозку.

Фізіологічні вигини хребта

Як тільки людина стає на ноги після народження, відбувається формування вигинів — лордозів та кіфозів. Саме вони відповідають за амортизацію. Тому людина може без проблем стрибати, підстрибувати і бігати. Здоровий хребет дорослої людини скаладається з таких відділів:

  • Шийний лордоз.
  • Грудний кіфоз.
  • Поперековий лордоз.
  • Крижовий кіфоз.
 Шийними лордозами називаються фізіологічні вигини в області шиї, які мають напрямок вперед. Далі йде грудний кіфоз (невеликий вигин назад), наступний в будові — поперековий лордоз. Закінчується хребет крижами — нижнім кіфозом. Так виглядає здоровий хребет людини.


Формування фізіологічних вигинів

Формування вигинів хребта не відбувається в утробі, цей процес починається після народження дитини. При народженні дитина ще не має сформовані вигини (форма хребта — порожниста дуга), вони розвиваються по черзі і поступово. Першим — шийний вигин, коли малюк намагається підняти і тримати голову. Це відбувається до другого місяця життя.

До півроку малюк має вже сформований грудний фізіологічний вигин (можна звернути увагу на те, коли у дитини формується фізіологічний вигин грудного відділу хребта — це відбувається, коли дитина намагається сісти і нахилиться вперед). Поперековий вигин і крижовий розвиваються, коли дитина стає на ніжки і починає ходити. До 7 років у дитини повністю сформовані всі фізіологічні вигини.

Як сформуються у дітей вигини багато в чому залежить від їх батьків. Не даремно лікарі повідомляють про те, що садити дитину раніше 6 місяців не можна. Мама повинна бути навчена того, як правильно брати малюка, як перевертати і скільки за фізіологічною будовою його можна вчити садити або ходити. Слід запам’ятати, що розвиток дітей не йде за певною схемою. Фізіологічні вигини людини повинні розвиватися по теорії — всьому свій час, а не навпаки.

Дуже часта помилка батьків, які згодом розводять руками і запитують, звідки у малюка дисплазія і виражений сколіоз. Справа у тому, що вони хочуть виростити дитину швидко, тобто поставити його на ноги, навчити правильно тримати голівку. Це велика помилка, фізіологію людського кістяка ніхто не відміняв.