Поняття про орган. Види органів та загальний план будови.
Органом називають анатомічно відокремлену частину організму, яка має певні форму, будову, розташування та виконує певну специфічну функцію. Органами є кістки, м’язи, залози, шлунок, легені, нирки і т. д. Кожен орган побудований з декількох тканин. Одна з них становить велику частину органу і обумовлює специфічність його будови та функції. Так, до складу живої кістки входять кісткова, хрящова, ретикулярна, пухка і щільна волокниста сполучна та інші тканини. Однак кісткова тканина утворює основу кістки, визначає характерні для неї властивості – твердість і пружність, з якими пов’язані головні функції кісток: опорна, захисна і участь в рухах.
Специфічність функції деяких органів обумовлена наявністю не однієї, а двох і більше тканин. Наприклад, до складу стінки шлунка і кишечника входять різні види епітелію і сполучної тканини, а також неісчерченних м’язова тканина, але дві основні функції цих органів – секреторна і рухова – пояснюються наявністю залозистого епітелію і неісчерченних (гладких) м’язів. Решта тканини виконують допоміжні функції.
Всі органи забезпечені нервами (іннервуються), кровоносними і лімфатичними судинами.
Органи, подібні за своєю будовою, функції та розвитку, об’єднуються в системи органів.
Система органів руху, або апарат руху, об’єднує всі кістки (кістяк), їх сполуки (суглоби, зв’язки та ін) і скелетні м’язи. За допомогою цієї системи органів здійснюються всі рухи організму в просторі, включаючи рухи, пов’язані з трудовими процесами. Крім того, скелет виконує опорну функцію, а утворюючи порожнини, в яких знаходяться органи, відіграє захисну роль.
Травна система об’єднує органи для прийому їжі, її механічної та хімічної переробки, всмоктування поживних речовин і виведення залишилися неперетравлених частин їжі.
Дихальна система – система органів, за допомогою яких відбувається газообмін між організмом і зовнішнім середовищем.
Сечова система – система органів виділення кінцевих продуктів обміну і виведення їх з організму назовні.
Ці три системи органів – травна, дихальна та сечова – забезпечують обмін речовин між організмом і зовнішнім середовищем.
Статева система включає органи розмноження. Сечові і статеві органи пов’язані між собою з розвитку та місцерозташуванням, тому їх об’єднують в сечостатеву систему.
Ендокринні залози, або залози внутрішньої секреції, – органи, які синтезують і виділяють у кров і лімфу спеціальні хімічні речовини – гормони, що беруть участь в регуляції функцій організму.
Серцево-судинна система включає, крім серця, кровоносні судини (артерії, капіляри, вени) і лімфатичні судини. Основна функція цієї системи – обмін речовин всередині організму між усіма його органами та тканинам